Titulní obrázek

General Motors hromadně propouští

Letošní konec roku bude nepříjemný pro evropské zaměstnance amerického koncernu General Motors. O práci totiž přijde 2 600 lidí. Důvodem je velká ztrátovost Opelu. Koncern již propustil 2 300 pracovníků.

Snižování stavu bylo dosaženo pomocí předčasných odchodů do důchodu nebo dobrovolných odchodů z firmy. Koncern předpokládá, že na konci roku na starém kontinentu vykáže ztrátu ve výši 1,5 až 1,8 miliardy dolarů. Jen ve třetím čtvrtletí letošního roku GM v Evropě prodělalo 478 milionů dolarů. V příštím roce mají být výsledky firmy o něco lepší než letos. Rentabilní chce být evropská divize GM do poloviny tohoto desetiletí. Tohoto cíle chce GM dosáhnout vedle snižování stavů také vyššími výnosy z prodaných aut a společným vývojem čtyř aut s francouzským koncernem PSA Peugeot-Citroën.

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla, které chrání motoristy před škodami, které mohou způsobit při svých cestách ostatním. Z tohoto pojištění jsou kryty nejenom poškozená vozidla, silnice, domy, ale i škody na zdraví všech účastníků nehody.

Tento krok sníží náklady Opelu na vývoj. Opel také s největší pravděpodobností ušetří uzavřením továrny v Bochumi, čímž bude řešit nadbytečnou kapacitu svých závodů. Automobilka uvedla, že nemá model, který by se zde v budoucnu vyráběl. V současnosti zde vzniká Astra Classic, Zafira a Zafira Tourer. Evropské zastoupení General Motors chce v letošním roce snížit své fixní náklady o 300 milionů dolarů. Pro roky 2013 až 2015 plány automobilky počítají s dalším snížením o 500 milionů dolarů. Od letošního února zásoby klesly o 100.000 vozů, do konce roku mají klesnout o dalších 20.000 vozů. Opel chce předběhnout Ford a být evropskou dvojkou.

Součástí dlouhodobých plánů Opelu, nazvaných Drive Opel 2022, je přitom výrazná modelová ofenziva. Součástí ofenzivy je již představený malý hatchback Adam, kompaktní SUV Mokka a kabriolet Cascada.