Titulní obrázek

Opel Allegra bude s novými jednotkami

Novou rodinu tříválcových motorů vyvine koncern  General Motors s čínskou automobilkou SAIC. Nové agregáty budou použity na model Allegra

Nové jednotky s přímým vstřikováním a přeplňováním turbodmychadlem budou litrové až 1,4litrové. Ve srovnání se současnými agregáty mají mít podle Opelu o desetinu nižší spotřebu paliva, zatímco maximální točivý moment má vzrůst o 20 %. Motory mají být v souladu s normou Euro 6. Nová rodina motorů má do roku 2020 nahradit mnohé současné jednotky. Vedle zmíněných tříválců a čtyřválců Opel vyvíjí také novou benzinovou a dieselovou šestnáctistovku. Ty budou nabízeny také v automobilech ostatních značek koncernu GM, na americkém trhu se údajně objeví do dvou let.

Automobilka z Rüsselsheimu zatím neoznámila, který model nové tříválce a čtyřválce jako první použije, pouze oznámila, že se bude jednat o lehké kompaktní vozidlo. Kvůli tomuto prohlášení se spekuluje o tom, že tyto agregáty budou debutovat pod kapotou Opelu Allegra. V následujících letech by se ale nově vyvíjené tříválcové a čtyřválcové motory měly objevit také v dalších Opelech. SAIC je využije ve vozech MG a Roewe. Vývoj motorů je první spoluprácí tohoto druhu mezi SAIC a General Motors.

Registr vozidel: Aby bylo možné zaregistrovat nové či ojeté vozidlo do evidence, musíte mít mimo jiné sjednané povinné ručení a na úřadu doložit originál zelenou kartu. Každé vozidlo provozované na území ČR, musí být zaregistrováno dle trvalého (u cizinců dle přechodného) bydliště.

SAIC si bude vozy pro vlastní potřeby vyrábět v Číně, Opel v Maďarsku. GM a SAIC spolu rovněž vyvíjí dvouspojkovou převodovku. Ta bude zatím určená pro motory do maximálního točivého momentu 250 Nm, v budoucnu ji však budou moci použít i silnější agregáty. Převodovka má pomoci snížit spotřebu paliva a emise CO2.