Titulní obrázek

Opel Astra 2013 BiTurbo

V roce 2013 obohatí trh nová verze Opel Astra Sedan. Automobilka si pro nás ještě připravila facelift stávajících verzí. Zmodernizován je hlavně hatchback a kombi Sports Tourer. Již v říjnu se sedan začne prodávat.

Novinka má novou masku chladiče a dominantní prvek ve tvaru křídla. K tomu se přidává nárazník s širším nasávacím otvorem a černou nelakovanou plochou po stranách registrační značky. Nový celek doplňují oddělená směrová a mlhová světla, oživení přináší i chromované lišty přidané na oba nárazníky. Za velmi přínosnou považujeme zadní parkovací kameru. Nabízet se ovšem bude jen pro hatchback a kombi. Senzory parkovacího systému nově sledují prostor za autem i za jízdy. Za příplatek se nabízí i radar pro funkci adaptivního tempomatu. Nadstavbou je pak nouzové brzdění (CIB).

Dvěma novinkami mezi motory je zvýšení točivého momentu u 1,4 Turbo/103 kW za 200 na 220 Nm a představení úsporné verze 1,7 CDTI ecoFlex. Ta v obou výkonových variantách (81 a 96 kW) dosahuje díky prodlouženým převodům a systému start/stop kombinované spotřeby 3,7 l/100 km. Společně s faceliftem přichází i nová verze Astra BiTurbo. Opel se nasazování silných dieselů nebojí. Kompaktní Astra zatím končila neméně velkorysým motorem 2,0 CDTI se 121 kW, od počátku příštího roku se ale hranice posouvá ještě dál. Z Insignie do Astry zavítá motor 2,0 CDTI BiTurbo, se 143 kW s přehledem nejsilnější turbodiesel mezi konkurenty.

Povinné ručení online: neobíhejte pojišťovny a nezvěte si domů pojišťovací poradce? Využijte sjednání povinného ručení online přes internet. Ušetříte drahocenný čas, v kalkulátoru pojištění naleznete optimální sazbu pro vaše vozidlo a navíc výrazně ušetříte.

Kromě samotného motoru přináší tento model ještě několik stylistických novinek. Maska chladiče je lakovaná vždy v barvě vozu. Navíc má BiTurbo nástavce prahů, větší zadní nárazník a dvě koncovky výfuků. Opel v této společnosti neoslní akcelerací na 100 km/h, důvodem je relativně vyšší hmotnost a omezení točivého momentu na první převodový stupeň. Alternativa v podobě automatické převodovky neexistuje. Místo snahy o vytvoření dieselového hot hatche Opel vsadil na GT. Opel se chlubí hodnotou 400 Nm dostupnou při 1750 min-1 a 80 % z nich, tedy 320 Nm, položených už do 1250 min-1. Běžná jízda znamená otáčky lehce pod dvěma tisíci, ale jde to i jak ještě níž, tak mnohem výš.

Povedený motor je navíc podporován ještě zdařilejším podvozkem. Přepracované adaptivní tlumiče si s nároky 400newtonmetrového pohonu umí poradit. Podvozek s upravenou geometrií při ostré jízdě podrží a skvěle zvládá to, k čemu je takový druh auta nejvhodnější – nikoliv řezání utažených zatáček, ale velmi rychlé průjezdy náhlejších úseků. Zájemci o Astru BiTurbo si ale musí ještě chvíli počkat. Ostatní verze v modernizovaném provedení lze objednávat už nyní a první vozy se k zákazníkům dostanou na přelomu září a října.